Tak doceniany nie tylko w medycynie ale także w kosmetologii kolagen to zgodnie z encyklopedyczną definicją nazwa białka włóknistej strukturze, które stanowi jeden z podstawowych składników ludzkiego i zwierzęcego organizmu. Jest odpowiedzialny za sprężystość, jędrność i maksymalne nawilżanie skóry a także odbudowę tworzących ją komórek. Jednak z czasem organizm człowieka traci umiejętność samoistnego uzupełniania kolagenu w tkankach. Jego ubytki wywołują zmniejszenie się elastyczności skóry oraz pojawienie się pierwszych zmarszczek. Braki w białku kolagenowym są także efektem większości chorób oraz przeciążenia organizmu.

Aby zahamować proces utraty kolagenu jak również w celu uzupełnienia jego braków na rynku kosmetycznym polecane są w sprzedaży preparaty zawierające kolagen zwierzęcego bądź roślinnego pochodzenia zbliżonego swoją budową do kolagenu człowieka. Przełomowe odkrycie polskich naukowców, którym udało się pozyskać najbardziej aktywny kolagen z białka rybiego pozwolił na stworzenie środków kosmetycznych najskuteczniej hamujących proces starzenia się skóry. Kuracja przy jego wykorzystaniu daje bardzo zadowalające oraz niezwykle szybkie efekty.

Na rynku branży produktów kosmetycznych dostępnych jest dużo środków, których bazę stanowi rybi kolagen. Należą do nich między innymi tabletki na zmarszczki. Zawarty w nich kolagen wchłania się w jelicie i ponieważ nie przechodzi procesów metabolicznych ani nie jest wydalany praktycznie cała jego zawartość zostaje przyswojona przez organizm. Aktywny kolagen w krótkim czasie uzupełnia naturalne braki i od razu poprawia kondycję skóry hamując proces starzenia. Dedykowany przez specjalistów w dziedzinie kosmetologii aktywny kolagen na skórę może również stanowić zawartość kremów oraz balsamów. Kolagen do twarzy w kremie wzbogacony jest dodatkowo o inne czynne składniki, które w swoim towarzystwie bardzo dobrze wpływają na kondycję skóry poprawiając jej sprężystość i znacznie zmniejszając już widoczne zarówno zmarszczki mimiczne jak i te będące efekt starzenia się.

Obok przyjmowania produktów , które zawierają kolagen należy dodatkowo zadbać o odpowiednią dietę. Spożywanie odpowiednich produktów bogatych nie jedynie w białko włókniste ale dodatkowo w witaminy z grupy C, A , E oraz siarkę, które wspierają struktury kolagenowe można również w nieco mniej spektakularny sposób porównując do preparatów z aktywnym kolagenem poprawić stan tkanki skórnej i nieco zahamować proces starzenia się. Dieta bogata w kolagen bazuje głównie na spożywaniu białka pochodzenia rybiego, którego budowa najbardziej zbliżona jest do ludzkiej. Warto do swojego codziennego menu wprowadzić galaretki rybne i świeże ryby. Oczekiwane efekty można także uzyskać częściej jedząc galarety mięsne czy owocowe. Zawarte w nich białko kolagenowe w zdecydowanie mniejszym stopniu wchłaniane jest niż kolagen pozyskiwany z ryb ale również uzupełnia jego braki w naszym organizmie. Dla wsparcia struktur kolagenowych tkanek można sięgać po warzywa i owoce o zwiększonej obecności witaminy C takie do których między innymi należą żurawina, owoce cytrusowe i chili, witaminy A, którą znajdziemy w marchewce, burakach i dyni oraz spożywać migdały, orzechy oraz oleje roślinne bogate w witaminę E.